ملودی فارس

بیوگرافی یاسر بختیاری - ملودی فارس

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
حضرت علی(ع): اگر به آنچه كه می خواستی نرسيدی، از آنچه هستی نگران مباش.
یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶

بیوگرافی یاسر بختیاری

دسته بندی : یاس تاریخ : پنج شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۴

بیوگرافی یاسر بختیاری (یاس)

Biography Yas

Yas-Rapper

بیوگرافی یاسر بختیاری یاس

تاریخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سی ام خرداد سال ۱۳۶۱ در مسجدسلیمان؛از شهرهای لر (بختیاری‌) نشین استان خوزستان به دنیا آمد.

شهرت ، کنیه و لقب:

شهرت:یاس

القاب: سلطان رپ فارسی و برکت رپ فارسی

مشخصات فردی:

وب گاه:

www.YAStunes.com

www.YASfans.com

در خوش اخلاقی و خوش برخوردی معروف است. خاکی و در عین حال جدی می باشد.

دوران زندگی:

از ۱۶ سالگی ، گوش دادن به موسیقی رپ را آغاز کرد . این زمانی بود که پدرش از سفرهای تجاری از آلمان برگشت و برای او آخرین سی دی توپاک را آورد. پس از مرگ ناگهانی پدر، به پذیرش مسئولیت خانواده و مراقبت از آنها پرداخت .

در سن ۱۸ سالگی مجبور شد آرزوی تحصیل در دانشگاه را کنار بگذارد و دانشگاه را ترک کند . او شروع به کار نمود تا از خانواده حمایت کند .

ورود به دنیای موسیقی:

در همین دوره شروع به نوشتن شعرهایی کرد که بعداً آنها را به همراهی دوست دوران دبیرستان خود میتا ملکی به موسیقی تبدیل کرد. این اولین راهی بود که او را به ذهن و فکر پدرش نزدیک میکرد .

زلزله ی بم و آغاز خوانندگی:

پس از زلزله بم در ایران،تحت تاثیر این حادثه، ترانه‌ای تحت عنوان «بَم» را با آهنگسازی میتا ملکی خواند و منتشر کرد .این آغاز حرفه خوانندگی او محسوب می‌شود.

یاس؛ سلطان رپ فارسی:

یاس از اولین خواننده های رپ فارسی است که در ایران برای پخش موسیقی خود مجوز گرفت. به وی لقب سلطان رپ فارسی و برکت رپ فارسی را داده اند.

یاس در مورد درخواست برای مجوز از دولت ایران و ناکام ماندن برخی از ترانه‌هایش می گوید:

من در ترانه‌هایم نفرین نمی‌کنم و در راستای تایید تخلفات و … چیزی نمی‌خوانم. من می‌خواهم با افتخار در جلوی خانواده‌ام ترانه‌هایم را اجرا کنم. ترانه من معمولاً با گله و شکایات از جامعه آغاز می‌شود. اما پایان آن همیشه امید است. اهمیت این کار، الهام بخشیدن به نسل جدید است تا از بهترین قوه پتانسیل و نهفتهٔ خود بهره بگیرند. ما به این نیاز داریم.

یادت نره:

اولین ترانهٔ وی که به طور قانونی در ایران منتشر شد یادت نره نام داشت که آن را به همراه مجید غفوری؛ خواننده پاپ اجرا کرد.

مضمون ترانه ها:

مضمون بیشتر ترانه‌های یاس انتقاد و اعتراض به مشکلات و بحران‌های اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، بی کاری، جنگ، روسپی ‌گری، خودکشی، طلاق و غیره است.

سی دی را بشکن:

به دنبال رسوایی انتشار فیلم‌های غیر اخلاقی ایرانی در سال ۱۳۸۵، ترانه «سی دی را بشکن» را به همراه آمین منتشر کرد که درباره یک هنرپیشهٔ زن ایرانی بود که قربانی انتشار فیلمی خصوصی شده بود. در آن آهنگ ، از تمام مردمی که نقشی در بی اعتبار کردن آن هنرپیشه داشتند انتقاد کرد و از همه درخواست کرد که جلوی انتشار آن مایه شرمساری را بگیرند و آن فیلم را از کامپیوترها و موبایل های خود پاک کنند. آن آهنگ باعث بوجود آمدن خشمی در میان جوانان ایرانی شد و هزاران نفر نوشتند و اعتراف کردند که آن سی دی را شکسته اند. گفته شده است که آن آهنگ حداقل در ایران مابین ۳-۲ میلیون بار شنیده و دانلود شد . موسیقی یاس مرزها را هم درنوردید .

هویت من:

آهنگ ” هویت من ” با افتخار میراث فارسی توسط او خوانده شد و یادآور فیلم جنجال بر انگیز ۳۰۰ بوده است . این آهنگ به نوعی سوال و جواب ملی بود که برای نسل های جوانتر به ویژه یهودیان ایرانی که مایلند تا خود را به فرهنگ و تاریخ غنی ایران ربط دهند بوده است .

موسیقی او دارای یک فرم استاندارد جدید برای رپ فارسی می باشد و الهام گرفته از بسیاری از رپرهایی است که با پیام های مثبت و پر مفهوم وارد موسیقی می شوند .

فریـاس (فریاد یـاس):

ترانه فریـاس، یکی از معروف ترین ترانه های یـاس است که در آن یـاس، مشکلات اجتماعی را بیان کرده و در پایان هر ورس (تکه)، سخن زیر را بعنوان همخوان تکرار میکند:

فقط فریاد ؛ همینکه داد می زنم/ من میخونم و سکوتم رو دار می زنم

من می مونم و صعودم رو جار می زنم/ و بال می زنم به اوج قصه ها می پرم

از چی بگم؟

ترانه “از چی بگم (What can I say?)”، پس از حادثه تلخ آتش سوزی مدرسه درودزن، بعنوان تسلیتی به کودکان قربانی شده این حادثه خوانده شد. این ترانه در ابتدا با درد های اجتماعی آغاز و در نهایت با تسلیت به این کودکان به پایان می رسد.

من میجنگم:

در ترانه ” من می جنگم”، مشکلاتش را به مبارزه و جنگ می طلبد و شنوندگان را نیز به جنگ با دردهایشان تشویق میکند ؛ میدونم تو هم هستی پر ازدرد … ولی بگو بلندتر ، بلندتر … با صدای برندت ، مرتب … بگو … مــــن میجنگـــم …

کنسرت:

یاس کنسرت‌هایی در شهرهای مختلف آمریکا همانند لس آنجلس، واشینگتن، لاس وگاس، نیویورک، دیترویت و شیکاگو برگزار نموده و همچنین به عنوان نماینده‌ای از موسیقی رپ فارسی؛ تجربه اجرا و شرکت در نشست‌های موسیقیایی در راستای معرفی و توسعه رپ فارسی در برخی از دانشگاه‌های آمریکا از جمله دانشگاه میشیگان و دانشگاه نیویورک را دارد.

وی همچنین دو کنسرت در نیویورک و به همراهی سارا نایینی ( خواننده بلوز) و شهرام شعرباف ( از گروه راک اوهام ) برگزار کرده است.

علت سفر به امریکا و کنسرت:

من به دعوت کمپانی ” رد اند هات ” ، که یک سازمان خیریه برای حمایت از اقشار خاص جامعه هست، به این کشور رفتم. هدف از دعوت من ، خوندن دو ترانه در مورد مولانا و با صدای من بود. علاوه بر من شهرام شعرباف از گروه اوهام و سارا نایینی خواننده ی سبک بلوز، به همین منظور به آمریکا اومده بودن. برای من افتخاری بود که با این دو نفر کار کنم . این اولین تجربه ی زنده اجرا کردن من بر روی صحنه هم بود و احساس کردم که می تونم زنده هم اجرا کنم. وقتی پایم رو روی صحنه کنسرت گذاشتم، احساس کردم که یواش یواش، دارم نتیجه دویدن ها و زحمت هام رو میگیرم.

کنفرانس جامعه آسیا:

همچنین از وی جهت شرکت در کنفرانسی تحت عنوان «جامعه آسیا» دعوت شد و یاس چند ترانه را در این کنفرانس که در منهتن در جریان بود، اجرا کرد. او همچنین اجراهایی در دبی و لندن داشته ‌است.

حضور در همایش ملی آسیب‌شناسی مسائل جوانان:

او همچنین در اردیبهشت ۱۳۸۷ از سخنرانان و میهمانان بخش ویژه همایش ملی آسیب‌شناسی مسائل جوانان در دانشگاه شیراز بود. در این همایش مباحثی پیرامون رپ و آسیب‌های رپ جهانی مطرح شد.

یاس در سخنانی گفت:

روایت من از رپ فارسی نه تنها یکی از آسیب‌های اجتماعی نیست، بلکه با کمی دقت و بلند نظری می‌تواند به عنوان یه سبک از موسیقی در ایران بسیار مفید باشد.

معرفی رپ فارسی به جهان:

او با سایر موسیقیدانان همکاری دارد و قصدش معرفی رپ فارسی به جهان است . ضمناً یاس پیام امید و وحدت خود را به همه ی دنیا فرستاد و به وسیله رسانه های گروهی جهان از او مصاحبه هایی به عمل آمد. شبکه CNN و BBC و نشنال جغرافیا از آن جمله هستند . وی همچنین با اردشیر احمدی در قالب مستندی به نام از زیر زمین تا بام تهران نیز مصاحبه کرده است.

قرارداد با شرکت مدیبیا:

او همچنین قراردادی را با شرکت نشر موسیقی آمریکا ” مدیبیا ” به امضا رساند .

انتشارات اِور گرین:

انتشارات اِور گرین ؛ همیشه سبز . اورگرین ، خانه ی آخرین کاتالوگ توپاک شاکور؛پدر و سلطان رپ جهان است که به وسیله آن مجوزی برای آواز خانی یاس و توپاک برای نشان دادن پل فرهنگی میان آن ها صادر شد .

همکاری با دیگر رپر ها:

یـاس ، هر از گاهی ترانه هایی را با کمک خوانندگان دیگر در هر سبکی اجرا می کند. در سبک پاپ بیش از همه با “آمین” ترانه می خواند و در سبک رپ هم دوستان بسیاری همچون “هیچکس”دارد که ترانه کمک را با او اجرا کرد. همچنین ، با رپر بزرگ امریکایی “تک ناین (TECHN9NE)، نماهنگی را با نام “صدای اتحاد (Sound of Unity) اجرا کرد که طرفداران بسیاری داشت.این اثر در ساعت ٩:٣٠ تاریخ ١ اسفند ١٣٩٢ منتشر شد. آهنگ و موزیک ویدئو اتحاد در سال ۲۰۱۴ انتشار یافت.

اتحاد رپ ایران و امریکا:

تک ناین یاس را برادر خود از مادری جداگانه در ایران معرفی کرده و با اشتراک گذاری ویدیوی سرباز وطن از یاس برای طرفدارانش، اعلام کرد یاس امروز از ایران به سمت آمریکا (کانزاس سیتی) پرواز کرده و امروز رپ ایران و آمریکا در استودیوی شخصی او با هم متحد خواهند شد.

بازی در رعد یک داستان زنانه:

یاس در سال ۱۳۸۲ در فیلم بلند برنا کازرانی با نام «رعد یک داستان زنانه» به ایفای نقش پرداخت و خوانندگی رپ تیتراژ پایانی فیلم را نیز بر عهده داشت.

Rock On:

همچنین به عنوان نماینده‌ای از خوانندگان رپ فارسی در فیلم مستند «Rock On» حاضر شد. این فیلم مستند که به صورت تخصصی به موسیقی راک در ایران می‌پردازد، به تهیه کنندگی شهیار کبیری (کارگردان فیلم کافه قبر با بازی عبدی بهروانفر) ساخته شده‌ است.

امیر مطلبی؛ مجری طرح و دستیار اول کارگردان این مستند می گوید:

از آنجایی که موسیقی رپ و راک، تم و محتوای تقریبا مشابه به هم دارند، تصمیم گرفتیم با یاس که یکی از قدیمی ترین و با تجربه ترین رپرهای ایرانیست، با او از نقطه اشتراک های سبک موسیقی راک و رپ صحبت کنیم. پس از تماشای این فیلم متوجه دلیل حضور یاس در بین جمع کثیر راکرهای ایرانی خواهید شد. بی شک یاس با حضور در مجامع بین المللی و دانشگاه های معتبر آمریکا، محبوب ترین و مشهور ترین رپر ایرانیست که جایگاه مناسبی را در سطح جهانی برای رپ فارسی بوجود آورده است.

شهیار کبیری کارگردان Rock On دلیل حضور یاس را اینگونه بیان کرد:

یکسری از مباحث مطرح شده در کار، به قیاس بین موسیقی رپ و راک می پردازد و نیز عده ای از هنرمندان حاضر در فیلم در صحبت هایشان مثال هایی از این قبیل که رپر ها در نشاندن کلام بر روی موسیقی موفق تر از راکرها نشان داده اند و … استفاده می کنند. لذا از یاسر (یاس) عزیز دعوت کردیم تا به عنوان نماینده رپ فارسی در فیلم ما حضور داشته باشد و ضمن پاسخگویی به آن دسته از مسائل مطرح شده، از تجربیات و صحبت های ارزشمندش نیز در خلال فیلم استفاده کنیم.

علاقه محسن یکانه نسبت به یاس:

محسن یگانه با انتشار نامه ای با متن دوستانه در فضای مجازی برای یاس آرزوی موفقیت کرد و علاقه خود را به این خواننده محبوب نشان داد .

متن نامه محسن یگانه:

سلام یاس عزیزم،

نه به خاطر اینکه در مصاحبه هایت لطف کردی و از من نام بردی و نه به خاطر این همه هوادارت، به خاطر این آهنگ جدیدت ( وقت رفتن )، من به شخصه از صمیم قلب ناراحتم که چرا یک موسیقی سالم و با کلام سالم که حتی از خیلی از ترانه های مهر خورده نیز سالم تر است باید غیر مجاز باشد.

به تو تبریک می گویم که تا به حال تنها کسی هستی که در این سبک ( Rap ) هیچ آهنگ بدی از تو نشنیده ام و حتی روز به روز هم موسیقی هایت بهتر می شود. شاید من را خوب نشناسی، ولی همه ما این دوران عجیب را گذرانده ایم.

آرزو می کنم یک روز هم آلبومت را از فروشگاه بخرم و به کنسرتت بیایم، البته نه روزی که بریده باشی.

دوستدارت … محسن یگانه

جواب نامه یاس به محسن یگانه:

برادر عزیزم محسن یگانه ، سلام

باید عرض کنم باعث افتخار است که نظرت را نسبت به کارم دادی و من هم امیدوارم روزی برسد که این سبک هم در ایران عزیزمان، جایگاه خاص خود را باز کند و بتوانیم در میهنمان کنسرت برگزار نماییم، و کار کنیم. نمی دانم می شود یا خیر،ولی من همچنان امیدوارم که روزی برسد که کسی به نوشته های من آره یا نه نگوید و بتوانم بدون نظارت مغرضانه مجاز بشویم. زیرا همانطور که من گفته ام، در عین حالی که زیر زمینی می خوانم، سعی می کنم چارچوب های فکری ام را لحاظ کنم و من هم از صمیم قلب برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

دوستدار شما … یاسر بختیاری ( یاس )

آثار :

تک آهنگ ها:

زلزله بم

باید بتونیم

هویت من

نیستی

قصه زیرزمین

به خاطر من

Trash The Clubs

سرباز وطن

از چی بگم

من میجنگم

وقت رفتن

فریاس(فریاد یاس)

آمین

من ادامه میدم

صدای اتحاد (Sound Of Unity)

Likes1Dislikes0
چه امتیازی می دهید؟
5 / 5.00
[ 1 رای ]
2,652 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 0
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.


تمامی مطالب را از کانال تلگرام دنبال کنید...